ΔιαταραχέςΘεραπείαGuestbooke-mailΣκοπόςΔημοσιεύσειςΒιογραφικόForum


Yποβάλετε μια Νέα Ερώτηση

Σύνολο ερωτημάτων: 127 Σελίδα: Επιλέξτε κατηγορία:   


Νέες Ερωτήσεις


Ουρανία    31/07/2015 03:32
Καλησπέρα σας. Εδώ και δύο χρόνια είμαι σε σχέση με έναν άνθρωπο ο οποίος προέρχεται από μια διαλυμένη οικογένεια, οι φίλοι του είναι μετρημένοι στα δάχτυλα και επιπλέον προσφάτως έχασε τη δουλειά του. Είναι 42 χρόνων. Τον τελευταίο καιρο έχει κλειστεί στον εαυτό του. Δεν θέλει να βγαίνουμε έξω, δεν φροντίζει τον εαυτό του, πολλές φορές δε θέλει ούτε τους φίλους του να συναντήσει. Από τότε που τον γνώρισα κατάλαβα πως δεν είναι καλά. Τις περισσότερες ώρες τις περνάει μέσα στο σπίτι του, δεν ανυπομονεί για το μέλλον, δεν κάνει σχέδια, ούτε καν μαζί μου, πιστεύει ότι όλα έχουν τελειώσει για εκείνον, πως είναι τελειωμένη υπόθεση. Και δεν ξέρω τι να κάνω... Προσπαθώ με χίλιους τρόπους να τον κάνω να ξεχαστεί, να περάσει καλά, αλλά μου φαίνεται πως, στο τέλος, η χαρά διαρκεί πολύ λίγο και ξαναεπιστρέφει στο σπίτι του, στο κρεβάτι του, στη ρουτίνα του. Νοιώθω πως ποτέ δεν θα καταφέρω να τον κάνω να ξεπεράσει όλα όσα τον έκαναν τόσο σκληρό και κλειστό άνθρωπο όλα αυτά τα χρόνια...Του έχω προτείνει να δει έναν ψυχολόγο, αλλά πιστεύει πως δεν έχει κάτι... Τι μπορώ να κάνω; Πιστεύετε πως αυτά είναι δείγματα κατάθλιψης; Αν ναι, πώς μπορούν να αντιμετωπισθούν; Σας ευχαριστώ πολύ!

Εάν το ίδιο το άτομο δεν αντιληφθεί την προβληματικότητα της κατάστασής του και δεν προβεί σε αναγκαίες ενέργειες βασιζόμενες σε αρκετά ισχυρά εσωτερικά κίνητρα, είναι εξαιρετικά δύσκολα να το βοηθήσει κάποιος εξωτερικός παράγοντας ή ένα τρίτο πρόσωπο. Εξάλλου, αυτό που φαινομενικά προκαλεί την εντύπωση προβληματικού σε εμάς, δεν αποκλείεται από το ίδιο το άτομο να βιώνεται ως ασυνείδητα θεμιτό.



Αθηνά    30/07/2015 20:13
Γιατρε καλησπερα, μετα απο 3 προσπαθειες εξωσωματικης, 2 συνεχεις εγκυμοσυνες κ στη 3 εβδομαδα κυησης απεβαλλα κ τις 2 φορες, να σημειωσω οτι η τελευταια αποβολη ηταν τον περασμενο μηνα, νιωθω οτι κ λογω ορμονων τα νευρα μου εχουν πειραχτει! Εκει π ειμαι καλα κλαιω κ γενικως ειμαι σ μια κατασταση που δεν οριζω τα νευρα μου κ ξεσπαω συνεχεια. Το σεπτεμβρη θα μπω παλι σε μια διαδικασια εξετασεων κ θα ηθελα ν ρωτησω αν θ με συμβουλευατε να παρω καποια αγχολυτικα κ αν ναι ποια κ με τι δοση κ γ ποσο χρονικο διαστημα δεδομενου οτι απο σεπτεμβρη ξεκιναω εξετασεις... να ενημερωσω οτι εχω απο τη μαμα μου xanax των 0,50 αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει γιατι δε ξερω πως κ αν θα μ κανει καλο.... Ευχαριστω εκ των προτερων

Σε γενικές γραμμές τα αγχολυτικά επιδρούν ευνοϊκά στις κατστασεις που συνοδεύονται από το άγχος. Ελπίζω πως είναι κατανοητό ότι είναι ανέφικτο να παραχωρούνται λεπτομερείς οδηγίες μέσω μιας ιστοσελίδας ο κυριότερος στόχος της οποίας είναι η ενημέρωση και η διεύρυνση της γνωστικής βάσης των ενδιαφερόμενων.



Θωμαη    30/07/2015 11:23
Καλησπερα τυρρανιεμαι εντεκα χρ με ζαλαδες κρισεις πανικου και πολλα ειχα συνελθει και τωρα εχω παλι ταραχη ταχυκαρδια πονο αναμεσα στο στηθος νιωθωοτι θα μεινω στο τοπο σκοτοδεινες δε βλεπω καθαρα ημικρανιες εντονες βαρος στο κεφαλι με χασιματα εντονη ζαλη ασταθεια ακομα και στο κρεβατι τα χαπια ξαφνικα δε με πιανουνε καιφοβαμαι να μπω και στο αυτοκινητο ιλιγγος φοβαμαι για τα παντα μονο αιμα και καρδιογραφημα εκανα το τελευταιοεξαμηνο φοβαμαι πολυ

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=1



Νίκος    29/07/2015 14:21
Καλησπέρα σε όλους, Μετά από αρκετά χρόνια αγωγής με seroxat (30mg ημερησίως), και με ταυτόχρονη παρακολούθηση ψυχιάτρου και ψυχολόγου, κάναμε σταδιακή διακοπή του serοxat και χρήση πλέον ημερησίως 200mg ZOLOFT και 150mg Anafranil. 1-2 εβδομάδες ματά την οριστική διακοπή του seroxat, έχω συμπτώματα ΄΄αίσθηση\\\'\\\' τρομερής ταχυκαρδίας, μουδιάσματος στο στήθος, σκοτοδίνη, έντονη δυσφορία στο στήθος, \\\'\\\'αίσθηση\\\'\\\' κινητικότητας στο στομάχι. Θεωρείτε ότι αυτό είναι Side effect της οριστικής διακοπής του Seroxat ή κάποια παρενέργεια από τον συνδυασμό Zoloft + Anafaranil ? Ανάλογα με την απάντησή σας , τί προτείνετε ? Νίκος

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=18



Βασίλης Σ.    29/07/2015 06:41
Καλημέρα σας. Είμαι 19 ετών και θέλω να ρωτήσω , απο την εμπειρία σας Α)το Seroxat δημιουργεί εθισμό ώστε να μην μπορείς να το σταματήσεις ποτέ? (αν είναι έτσι, προτείνετέ μου κάτι άλλο) Β)Επιρρεάζει τις ενδοκρινολογικές εξεάσεις (θηρεοειδης tsh ft4 κλπ)? Ευχαριστώ πολύ.

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=18



Τακης    28/07/2015 12:35
Γιατρε καλησπερα,ειμαι 29 χρονων και το τελευταιο χρονο δεν μπορω να κοιμηθω καλα. Συγκεκριμενα καθε φορα που παω να κοιμηθω μετα απο ενα λεπτο αρχιζει ξαφνικα να τρεμει το στομα μου και να μουδιαζει η γλωσσα μου κανοντας συσπασεις σε σημειο που να πεταγομαι απο το κρεβατι.Ενω νυσταζω παρα πολυ κανει πανω απο μια ωρα να με παρει ο υπνος καθε βραδυ καθως οσο περναει ο καιρος γινεται εντονωτερο. Εχω υποβληθει σε γενικες ιατρικες εξετασεις και βγηκαν ολες αψογες. θελω να απαλαγω απο αυτο το βασσανο και να ξανακοιμηθω φυσιολογικα.Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=14



Μάρκος     27/07/2015 15:06
Γειά σας και ευχαριστώ προκαταβοληκά εδώ και 4-5 μήνες φοβάμαι ότι και να μου συμβεί όπως ενασ ελαφρύς πονοκέφαλος ενασ πόνος στο στομάχι φοβάμαι μην είναι κάποια ασθένεια σοβαρή και θέλω να με συμβουλευσεται αν υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα που να με αγχώνει ή αν είναι απλά ψυχολογικό (είμαι 13 χρονών)

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=17



χρυσα    27/07/2015 03:26
Μετα απο 5 χρονια σχεσης και συγκατοικησης αποφοιτησαμε και οι δυο και γυρισαμε στις πολεις μας.Πηρα την αποφαση να χωρισουμε,ωστοσο δεν ειμαι σιγουρη.Ηταν ο πρωτος μου ερωτας αλλα τωρα πιστευω πως δεν ειμαι ερωτευμενη μαζι του πια.πως ειναι δυνατον ξαφνικα να θελω να κανω και αλλες γνωριμιες,αλλα πανικοβαλλομαι στην ιδεα να μην μιλαω εστω μαζι του.εχει τελειωσει η αγαπη μου για εκεινον,η πνιγομαι απο την τοσο μεγαλη αγαπη που μου εχει εκεινος και ζηταω μια διαφυγη?

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=6



Στεφανια    26/07/2015 15:25
Καλησπέρα γιατρέ, είμαι 16 χρόνων και κάνω χρήση χημικών ουσιών ( κοκαινη, mdma κλπ.) εδώ και 2 μήνες, θα πάω για εξετάσεις αίματος σε 2 βδομάδες, τι μπορώ να κάνω για να μην φανεί τίποτα στις εξετάσεις;

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=15



Φανή    25/07/2015 11:26
Γιατρέ, το Γενάρη προσέξαμε... για την επιλογή του διαφορετικού, όσον αφορά τη πολιτική της χώρας, αλλά απ\\\' ότι φαίνεται σήμερα... πάλι μια από τα ίδια!... Μάλλον για κυβέρνηση έχουμε τις τράπεζες... Ξανά εξαπατηθήκαμε; Θάθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ

Υπάρχουν αρκετά σημάδια ότι δεν είναι από τα ίδια, καθώς δεν είναι πλέον ο ίδιος ο κόσμος που καλείται να κυβερνήσει η έκαστη κυβέρνηση. Με τις τελευταίες εξελίξεις έχουν προκύψει αρκετά φαινόμενα που έχουν διαταράξει τη βαλτώδη νοοτροπία της Γηραιάς Ηπείρου. Μένει μόνο να διαπιστωθεί διαχρονικά κατά πόσο αυτά τα σημάδια καταρχάς συσχετίζονται με την πραγματικότητα και ύστερα, κατά πόσο είναι βιώσιμα, διότι η επιβεβαίωση από την πραγματικότητα σε κάθε περίπτωση διαχρονικής παρατήρησης βασίζεται στην πολλαπλή επανάληψη. Αυτή είναι η βασική αρχή της επιστημονικής μεθοδολογίας που διαφέρει από την εύπιστη αντιγραφή των παιδιών όσον αφορά τον τρόπο εκμάθησης και επισημαίνει την ανάγκη διαχρονικής και πολλαπλής επιβεβαίωσης της κάθε υπόθεσης. Παράλληλα η χρήση της επιστημονικής μεθοδολογίας επιτρέπει την λιγότερη συναισθηματική εμπλοκή και σε αρκετό βαθμό την αποφυγή των αβάσιμων προσδοκιών και των επακόλουθων απογοητεύσεων.



Σελίδες:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >>