ΔιαταραχέςΘεραπείαGuestbooke-mailΣκοπόςΔημοσιεύσειςΒιογραφικόForum


Yποβάλετε μια Νέα Ερώτηση

Σύνολο ερωτημάτων: 562 Σελίδα: 30η Επιλέξτε κατηγορία:   


Πανικός


MAΡΙΑ    27/03/2006 20:06
ΠΕΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΡΕΣ CIPRALEX ΤΩΝ 10MG,ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ,ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΙΜΕΣ,ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΕΛΑΦΡΑΣ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑΣ,ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ,ΕΙΜΑΙ 26,ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΟΒΟ ΝΑ ΒΓΩ ΜΟΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΖΑΛΑΔΕΣ,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ?ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ Η ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Μαρία ! Όπως επανειλημμένα έχω τονίσει στις προηγούμενες μου απαντήσεις για τη Διαταραχή Πανικού στο Guestbook της σελίδας , η φαρμακευτική αγωγή είναι προσωρινό μέτρο αντιμετώπισης των συμπτωμάτων , που αποτελούν την εξωτερίκευση των βαθύτερων ψυχολογικών συγκρούσεων , οι οποίες λύνονται με αναζήτηση των αρχικών αιτιών και αλλαγή αντίληψης .



petros    25/03/2006 13:36
giasas.pascho kai ego apo krisis panikou kai agorafowia.apo oti katalawa diawazontas tis apantisis sas edo sto site,enas endechomenos tropos lisis gia tin diatarachi tou panikou ine oti prepi na apofegwo katastasis pou me agchonun, na matho na ikanopoio ton eavto mu, diladi na kano avta pou me avharistun kai na prospathiso na wro mia psichiki iremia mesa mu, na zo se armonia,sosta?ime sto eksoteriko gia avto kai grafo me latinikous charaktires, den echo pliktrologio me ellinika gramata. sas evharisto.

Α. Κοτανίδης – Αγαπητέ Πέτρο ! Νομίζω ότι εάν καταφέρεις να πραγματοποιήσεις το σκεπτικό σου , τα συμπτώματα , που αποτελούν την εξωτερίκευση των ψυχικών συγκρούσεων , θα αποχωρίσουν αυτόματα .



ΝΤΑΝΙΕΛΑ    22/03/2006 15:50
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ:ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ, ΖΑΛΑΔΕΣ, ΦΟΒΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΟ ΥΠΝΟ ΤΟΥ, ΦΟΒΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ.ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΧΑΠΙΑ-SEROXAT & LEXOTAN. ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑΚΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΛΟΓΩ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΠΗΣ:ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΟΧΙ ΤΑΚΤΙΚΑ, ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΠΟΤΑ.ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΤΟ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΛΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ?ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΝΗΤΡΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΠΑΛΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή ΝΤΑΝΙΕΛΑ ! Νομίζω ότι εάν ο αδερφός σου δεν αντιληφθεί ο ίδιος το μέγεθος του προβλήματος του και δεν αποφασίσει ο ίδιος ότι έχει ανάγκη βοήθειας είναι εξαιρετικά δύσκολο να τον βοηθήσει οποιοσδήποτε . Από την άλλη πλευρά το αλκοόλ είναι ένας τρόπος αποφυγής της πραγματικότητας , όπως και τα ναρκωτικά , και περισσότερα επιδεινώνει το πρόβλημα , παρά βοηθάει την επίλυση του .



Δημήτρης    20/03/2006 17:53
Είμαι 25 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου πάσχω από κρίση πανικού. Έχω κατανοήσει το προβλημά μου, πήγα σε ειδικό για 2 μήνες περίπου, εχώ διαβάσει σχετικά άρθρα και μπορώ να πω ότι μετά από όλα αυτά είχα φέρει το προβλημά μου σε ένα σημείο που το ήλεγχα χωρίς να με πιάνουν κρίσεις. Εδώ και 2 μήνες όμως και κυρίως τον τελευταίο καιρό μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Όταν ζεσταίνομαι ή όταν γενικα βρίσκομαι σε αναταραχή (πχ προσπαθώ να παρκαρώ, μιλάω σε πολύ κόσμο, τρομάζω από κάποιο ξάφνιασμα ή εντελώς αναπάντεχα όταν ζεσταθώ στον ύπνο μου) αρχίζω και νιώθω βελονιάσματα σε όλο μου το σώμα, τα οποία διαρκούν περίπου 5 λεπτά. Το τελευταίο διάστημα αυτά τα βελονιάσματα συνοδεύονται με κοκκινίλες στο λαιμό και στον κορμό κυρίως, οι οποίες διαρκούν περίπου 5 λεπτά και μετά εξαφανίζονται μάζι με τα τσιμπήματα. Γνωρίζετε αν αυτά τα τσιμπήματα και οι κοκκινίλες σχετίζονται με την κρίση πανικού ή έχουν κάποια παθολογική εξήγηση και μάταια ενοχοποιώ την κρίση πανικού; Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ενοχλητικό φαινόμενο και με έχει κάνει φορές να νιώθω πάλι ότι με πιάνει πανικός. Ευχαριστώ πολύ!

Α. Κοτανίδης – Αγαπητέ Δημήτρη ! Η σωματοποίηση του πανικού και του άγχους γενικά έχει ποικίλες εκδηλώσεις , αρκετές δερματικές παθήσεις πηγάζουν από το άγχος .



ΕΦΗ    16/03/2006 20:31
ΤΙ ΠΑΘΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ?ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΚΡΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΞΩ? ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΦΟΒΙΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΕΞΩ ΜΟΝΗ ΣΟΥ?ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ,ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΑΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΕ ΚΡΙΝΟΥΝ?

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Έφη ! Τα συμπτώματα που περιγραφής θα μπορούσαν να είναι εκδήλωση της Διαταραχής Πανικού



ΓΙΩΡΓΟΣ    16/03/2006 15:42
GIA SAS.THA EITHELA NA SAS KANO MIA EROTISI EXO APO TA SINITHISMENA.THELO NA THERAPEYSO OSO MPORO ENAN PROTO XADERFO MOY,POY EDO KAI DIO XRONIA IPOFEREI APO KRISEIS PANIKOY KAI PARA POLA ΨIXOSOMATIKA PROVLIMATA.GIA NA MIN SAS KOYRAZO EIXE KAPIA PROVLIMATA IKONOMIKA STIN EPIXIRISI TOY KAI ESI XEKINISAN OLA,ETSI LENE OLOI.EGO OMOS PISTEVO OTI DEN EINAI MONO AYTO.EDO KAI 7 XRONIA PERIPOY O IDIOS EIXE IDIETERI SIMPATHIA STA PORNO TOY INTERNET FOTO VIDEO K.T.L.ITAN KAI EINAI POLES ORES STO INTERNET ME AYTA KAI DIXNEI NA EINE EXARTIMENOS.VLEPEI XILIADES FOTO KAI VIDEO PORNO PAROLO POY DOYLEVEI.EGO THELO NA MOY PITE AN AYTA EPIREAZOYN TIN ΨIXIKI IGIA TOY ANTHROPOY KAI POSO MESA SE TOSA XRONIA?EXETE ANTIMETOPIOISEI TETIA PERISTATIKA? TO PEDI EINAI 30 XRONON.EYXARISTO POLI,PERIMENO TIN APANTISI SAS.

Α. Κοτανίδης – Αγαπητέ Γιώργο ! Πιστεύω ότι η ενασχόληση με πορνογραφικό υλικό δεν είναι η αιτία , αλλά – αποτέλεσμα των ψυχολογικών συγκρούσεων , έχει σχέση με την ποιότητα ζωής του ατόμου η οποία βασίζεται στην ικανότητα του να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα και να την χειρίζεται με μέγιστη απόδοση . Επομένως η συμβολή σου στην βελτίωση της κατάστασης του ξαδέρφου σου περιορίζεται στην συμπαράσταση , αγάπη και αποδοχή , εφόσον ο ίδιος καταλάβει την προβληματικότητα της και ξεκινήσει προσπάθειες αλλαγής .



Λίλη    13/03/2006 08:46
Τα τελευταία χρόνια πάσχω από ταχυκαρδίες, πονοκεφάλους, έντονες ταραχές, μούδιασμα σε χέρια και πόδια (ειδικά από το αριστερό μέρος). Η αλήθεια είναι ότι αντιμετώπισα μια πολύ δύσκολη οικογενειακή κατάσταση πριν από 3 χρόνια. Τα τελευταία 2 χρόνια παίρνω zanax (μετά από συμβουλή ψυχιάτρου). Έχω πάει και σε έναν καρδιολόγο κατά την διάρκεια μιας κρίσης και δεν μου βρήκε κάτι. Έχω όμως διαρκή φόβο ότι κάτι άλλο μου συμβαίνει. ότι έχω κάτι σωματικό. Πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω και άλλου είδους εξετάσεις?

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Λίλη ! Τα συμπτώματα που περιγράφεις θυμίζουν τα συμπτώματα της Διαταραχής Πανικού , για την οποία μπορείς να πληροφορηθείς στις ανάλογες ενότητες της σελίδας .



Κώστας    08/03/2006 03:55
Αγαπητέ κύριε Κοτανίδη. Από το καλοκαίρι με συχνότητα περίπου 1-2 φορές το μήνα, πετάγομαι από τον ύπνο με έντονη ταχυπαλμία, μούδιασμα και αίσθηση επικείμενου θανάτου. Αυτό συμβαίνει τις ημέρες που αργώ να κοιμηθώ (πάω στο κρεβάτι χωρίς να νυστάζω πολύ) και πάντα μέσα στο πρώτο μισάωρο του ύπνου.

Α. Κοτανίδης – Αγαπητέ Κώστα ! Τα συμπτώματα που περιγράφεις θυμίζουν τα συμπτώματα της Διαταραχής Πανικού



AΝΩΝΥΜΟ    28/02/2006 17:34
καλησπέρα.θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί η κρίση πανικού να αντιμετωπιστεί επιτυχώς με ψυχοθεραπεία

Α. Κοτανίδης – Κατά την άποψη μου , η Διαταραχή Πανικού αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά και οριστικά μόνο με την ψυχοθεραπεία .



φώτης    24/02/2006 05:13
ΕΙΜΑΙ 34 ΧΡΟΝΩΝ, ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΑΓΧΩΔΕΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ.ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΚΑΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ,ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ.ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΗΦΑΛΙΟΣ(ΑΛΚΟΟΛ)ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΜΕ SEROXAT.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΕΞΑΡΤΗΘΩ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Α. Κοτανίδης – Αγαπητέ Φώτη ! Κατά την άποψη μου η «εξάρτηση» από τα φάρμακα εμφανίζεται ότι συνεχίζουν να υπάρχουν τα προβλήματα που παρακίνησαν την εμφάνιση των εξωτερικών εκδηλώσεων , έτσι , πιστεύω ότι εάν ανακαλύψεις και αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά τις αιτίες των ψυχολογικών συγκρούσεων σου , τα συμπτώματα της Διαταραχής Πανικού , που περιγράφεις θα λυθούν αυτόματα .



Σελίδες:   << στη αρχή | << | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | >>