ΔιαταραχέςΘεραπείαGuestbooke-mailΣκοπόςΔημοσιεύσειςΒιογραφικόForum


Yποβάλετε μια Νέα Ερώτηση

Σύνολο ερωτημάτων: 505 Σελίδα: Επιλέξτε κατηγορία:   


Φάρμακα


Κώστας    11/09/2016 22:06
Το χάπι 20 mg seroxat θεωρείται πιο ισχυρό από τα 10ml seroxat πόσιμου εναιωρήματος;

Ανεξάρτητα από την οποιαδήποτε άποψη ή τον τύπο σκευάσματος, η δοσολογία των 20 mg είναι δυο φορές μεγαλύτερη των 10 mg, επομένως και ισχυρότερη.



ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ    11/09/2016 11:25
παιρνω ladose των 20 εδω και ενα μηνα.ειμαι εγκυος στον 6ο και κατι εχω εντονα μουδιασματα στο προσωπο πονοι στο προσωπο, την γλωσσα μου δεν τη νοιωθω καλα. επικοινωνησα με τον ψυχιατρο μου για να με ξαναδει.Θαθελα να ρωτησω κανει τετοιεε παρενεργειες. πριν το παρω δεν ηταν τοσο έντονα.παιρνω και χαναχ τον 25 πρωι βραδι

Εφόσον τα συμπτώματα υπήρχαν πριν την αγωγή, με ποια λογική προκύπτει η αμφιβολία εάν αυτά οφείλονται στο φάρμακο;



Μάκης    28/08/2016 08:28
Γιατρέ sos. O ψυχίατρος μου διέγνωσε κατάθλιψη και ΙΔΨ ( Εγώ νομίζω ότι έχω κάτι κακό στο γαστρεντερικο αλλά έκανα εξετάσεις αίματος και βιοχημικές. Και βγήκαν άριστες).Μου έγραψε φλουοξετινη - ladose αλλά επειδή πριν τρία χρόνια είχα αδυναμία στύσης και εξπερματισης με την παροξετινη-solben αρνούμαι πεισματικά να το πάρω. Βυθιζομαι κάθε μέρα όλο και περισσότερο στην κατάθλιψη ή όπως το νιώθω εγώ στη σωματική νόσο. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω το ladose αλλά με το πρώτο μισό χαπάκι που πήρα αμέσως από το πουθενά είχα αδυναμία επίτευξης οργασμού κ ικανοποιητικής στύσης και δεν συνέχισα. Το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αλλά συνεβει ίσως και από αυθυποβολη. Μήπως η ψυχοθεραπεία είναι η λύση στο πρόβλημα μου μένοντας μακρυά από όλα αυτά τα παλιοχαπια;

Ναι, η ψυχοθεραπεία είναι η λύση, η οποία εκτός από την έλλειψη παρενεργειών προσφέρει και την αιτιολογική αντιμετώπιση που κανένα φάρμακο δεν μπορεί να πετύχει. Όσον αφορά, την άμεση ανακούφιση από κάποιες έντονες αρνητικές εκδηλώσεις, υπάρχει και το ενδεχόμενο χρήσης αγωγής με αγχολυτικά σκευάσματα.



Δημητρης    26/08/2016 01:23
Καλησπερα για δευτερη φορα γιατρε...ασχολουμαι επαγγελματικα με το bodybuilding(αγωνιστικο επιπεδο) και οπως καταλαβαινετε κανω χρηση αναβολικων ουσιων...οπως σας ειχα πει κανω εξετασεις γενικες ανα 1 μηνα και δοξα το θεο δεν εχει υπαρξει επιπλοκη καπου...αυτο που με απασχολει ειναι οτι τα στεροηδη με εχουν επηρεασει πολυ στον ψυχολογικο τομεα και γενικα ολη η ρουτινα του αθληματος αυτου με τις πιεσεις της καθημερινης ρουτινας που χρειαζεται...εχω πολυ νευρικοτητα νιωθω οτι ολα μου φταινε εχω απομακρινθει απο τους γονεις μου γιατι δεν θελω να δειχνω τετοια συμπεριφορα απεναντι τους..μενω με την κοπελα μου η οποια με στηριζει και καταλαβαινει αυτο που κανω αλλα για μενα ειναι αδυνατο να το συγκρατισω και ξεσπαω πανω της συνεχεια...επισκεπτηκα ψυχολογους και ψυχειατρους οι οποιοι μου ειπαν αμεση διακοπη αναβολικων διοτι δεν παιρνει θεραπεια αυτο το θεμα για το λογο οτι ο οργανισμος θα ποτιζετε συνεχως με αυτα οποτε καθε ειδους θεραπειας δεν θα οδηγει καπου...οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να κανω διακοπη των ουσιων αυτων λογο επαγγελματισμου...τι μου προτεινετε να κανω?

Ψυχοθεραπεία, διότι η επιρροή των αναβολικών είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου, καθώς αυτά απλά ενεργοποιούν τις ήδη υπάρχουσες συγκρούσεις, οι οποίες μπορούν να λυθούν ολοκληρωτικά μόνο με την αλλαγή των αντιλήψεων.



Ζαχαρούλα    25/08/2016 15:24
καλημέρα σας! Διάβασα κάποια άρθρα σχετικά με ssri μεταξύ των οποίων αυτό https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26845268 (J Clin Psychiatry. 2016 Antidepressant treatment and risk of dementia: a population-based, retrospective case-control study.) Ποια είναι η γνώμη σας , υπάρχει κίνδυνος όντως να πάθω άνοια χρησιμοποώντας ssri (πάνω από3 χρόνια)? Είμαι 20 χρονών (είχα αγχώδη διαταραχή που επιρρέασε πολλά πράγματα- τώρα είμαι καλύτερα) Ευχαριστώ!

Στην περιγραφή δεν αναφέρεται η μέση ηλικία των ομάδων, αλλά σίγουρα αυτή θα είναι άνω των 60, όπου σε κάθε περίπτωση αυξάνονται οι πιθανότητες για την εκδήλωση άνοιας. Από την άλλη πλευρά, σε κάθε περίπτωση τα συμπεράσματα είναι εσφαλμένα, καθώς εστιάζεται περισσότερη προσοχή στην πιθανότητα φαρμακευτικής επιρροής και δεν λαμβάνονται υπόψη οι καταστάσεις που εξαναγκάζουν στη χρήση της αγωγής. Δηλαδή, μια χρόνια βαριά κατάθλιψη έχει περισσότερες πιθανότητες να οδηγήσει στις ανοϊκές εκδηλώσεις, καθώς συνοδεύεται από την χρόνια αδράνεια τού εγκεφάλου, ενώ έχει παρατηρηθεί ότι, όσο περισσότερο εξασκείται ο εγκέφαλος, τόσο μειώνονται οι πιθανότητες παρουσίας της άνοιας.



Πηνελόπη    25/08/2016 11:24
Καλημέρα. Υποψιάζομαι ότι ο πρώην μου μου έριχνε στο νερό/φαγητό ουσίες (ναρκωτικές ή ψυχοφάρμακα) με αποτέλεσμα να εμφανίζω περίεργα συμπτώματα δηλ. να μη μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι, να μη μπορώ να φάω και να κοιμηθώ, να δυσκολεύομαι να σηκώσω ακόμη και τα χέρια μου για να χτενιστώ, να μην καταλαβαίνω αν το νερό είναι καυτό ή κρύο κλπ. Όταν απομακρύνθηκα από αυτόν αμέσως η κατάστασή μου βελτιώθηκε και ξαναβρήκα τον εαυτό μου. Πιστεύετε λοιπόν ότι μπορεί οι υποψίες μου αυτές να είναι βάσιμες; Δηλ. όταν ένας υγιής άνθρωπος παίρνει χωρίς να το θέλει κάποιες ουσίες μπορεί πράγματι να εκδηλώσει συμπεριφορά άρρωστου ατόμου; Σας ευχαριστώ.

Συνήθως, εφόσον δεν πρόκειται για αστυνομικά διηγήματα που κατακλύζονται από υπερβολές, οι περιπτώσεις «κρυφής», δηλαδή ακούσιας παροχής φαρμακευτικών ουσιών προκύπτουν όταν το άτομο παρουσιάζει κάποια ψυχική διαταραχή, αλλά δυσκολεύεται να το αντιληφθεί και ως συνέπεια αρνείται την αγωγή, παράλληλα παρουσιάζοντας κάποιους κινδύνους προς τον εαυτό του ή προς τους τρίτους βλ. http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=3. Όσον αφορά τις πιθανότητες νόσησης από κάποια φάρμακα, αυτό είναι μύθος, καθώς ένα άτομο που δεν έχει μια διαταραχή η την αντίστοιχη προδιάθεση, το μέγιστο που μπορεί να πάθει από μια αγωγή είναι κάποια καταστολή.



Δημητρης    08/08/2016 17:24
Γιατρε καλησπερα σας...ασχολουμε επαγγελματικα απο τα 18 με το bodybuilding τωρα ειμαι 26...τα τελευταια 3 χρονια κανω χρηση αναβολικων ουσιων...περναω απο ελεγχο γενικου γιατρου σωματικης διαπλασης ανα 1 μηνα! μεχρι στιγμης δοξα το θεο η υγεια μου ανταποκρινετε στις ουσιες αυτες και δεν παρουσιαζονται επιπλοκες...τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω προβληματα ψυχολογικα..καταθλιψη και νευρικοτητα που μου εχει διαλυσει τις διαπροσωπικες μου σχεσεις σε σημειο οι γονεις μου να με διωξουν απο το σπιτι αλλα να υπαρχει εποικοινωνια.... επισης εχω χωρισει και με την κοπελα μου λογο συμπεριφορας...αυτο που με απασχολει ειναι οτι ενω δεν ειμαι τετοιος χαρακτηρας μου βγαινει απο μεσα μου δεν μπορω να το συγκρατισω ολη μερα νιωθω στεναχωριμενος και με πολλα νευρα ...μπορω να ελαττωσω αυτο το προβλημα χωρις διακοπη αναβολικων γιατι δυστηχως δεν μπορω λογο επαγγελματισμου...μετα τους αγωνες βεβαια που κανω διακοπη για καποιους μηνες επανερχομαι αλλα οχι τελειως αυτο μπορει να αντιμετωπιστει μονο με την διακοπη των αναβολικων?σας ευχαριστω

Η εκτεταμένη χρήση των αναβολικών σε συνδυασμό με υπερβολικές μυϊκές προσπάθειες και έντονους περιορισμούς μπορεί να προκαλέσει διαταραχές στη διάθεση. Ωστόσο την περισσότερη σημασία έχει η αρχική ψυχοσύνθεση της συγκεκριμένης προσωπικότητας. Οπότε όταν κάποιος για κάποιους λόγους δεν επιθυμεί να διακόψει τα αναβολικά, τότε αξίζει να σκεφτεί για συνεργασία με ψυχολόγο ή ψυχίατρο με στόχο – την ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση του φαινομένου. Και εάν δεν βοηθήσει μια τέτοια μακρόχρονη προσπάθεια, τότε προκύπτει ως βασική επιλογή η διακοπή των αναβολικών.



Κατερινα    02/08/2016 16:18
Σας ευχαριστω για την απαντηση σας.Αυτο δηλ που λετε ειναι οτι ουσιαστικα τα συμπληρωματα και οι βιταμινες λειτουργούν όπως η παραδοσιακη φαρμακευτικη αγωγη,δηλ. τα φαρμακα.Δεν έχουν όμως σοβαρες παρενεργειες οπως συνηθιζουν να έχουν τα φαρμακα.Αναφερεται οτι δεν μπορουν να επηρεασουν τις αρχικες αιτιες του αγχους.Αυτο ομως ισχυει και για τα φαρμακα.Αρα αν καταλαβα καλα ειτε καποιος επιλεξει συμπληρωματα ή βιταμινες ή φαρμακα στην ουσία δεν λυνει το προβλημα.Αυτο θα γινει με αλλους τροπους, ψυχοθεραπεια, αλαγη τροπου ζωης.Απλά όλα αυτα βοηθουν να ισορροπησει το ατομο.Πιστευετε δηλ ότι η μακροχρονια χρηση των φαρμακων παρουσιαζει ως προς την μακροχρονια εκβαση πιο καλη προοπτικη?Μπορει δηλ καποιος να σταματησει την μακροχρονια φαρμακευτικη αγωγη αρκει να εχει αντιμετωπισει τις αρχικες αιτιες του αγχους?Τι σημαινει οταν καποιος ενω σταματαει τα φαρμακα ξαναεμφανιζει το προβλημα?Σημαινει οτι δεν εχει κανει αρκετη προσπαθεια με τον εαυτο του?

Οι παρενέργειες των φαρμάκων άμεσα συνδέονται με την ισχύ τους. Αυτό σημαίνει ότι όσο λιγότερες παρενέργειες παρουσιάζει μια ουσία που χρησιμοποιείται ως φάρμακο ανεξάρτητα από το είδος προέλευσής της (φυσική ή τεχνητή), τόσο λιγότερη είναι η δραστική της ισχύς. Τα φάρμακα δεν βοηθούν τόσο στην εξισορρόπηση όσο στην άμβλυνση της εξωτερικής συμπτωματολογίας (ο μηχανισμός του παυσίπονου). Οπότε, η μακροχρόνια χρήση των φαρμάκων οδηγεί στην μακροχρόνια άμβλυνση των συμπτωμάτων τα οποία επανεμφανίζονται με τη διακοπή της αγωγής είτε άμεσα, είτε με το πέρασμα ενός χρονικού διαστήματος κατά το οποίο οι συσσωρευμένοι προβληματισμοί φτάνουν στα όρια αντοχών της συγκεκριμένης προσωπικότητας.



Σια    29/07/2016 15:04
Ποιο ειναι το πρωτοτυπο του φαρμακου varom?

SEROPRAM



Margaret     24/07/2016 10:47
Γιατρε σας ρώτησα αν μπορώ να παίρνω βιταμινες με ζολοφτ και εσείς με στείλατε σε μια άλλη σελίδα..αλλά δεν βρήκα την απάντηση .Μπορείτε να μου γράψετε σας παρακαλώ;

Εάν κάποιος διαβάσει προσεκτικά τη στήλη «Φάρμακα» χωρίς να περιμένει την έτοιμη ολοκληρωτική απάντηση, θα έχει τη δυνατότητα να διαπιστώσει ότι υπάρχουν αρκετές αναφορές που πληροφορούν πως τα αντικαταθλιπτικά σκευάσματα νέας γενιάς έχουν συγκριτικά ασφαλή προφίλ και συνήθως δεν παρουσιάζουν προβλήματα συγχορήγησης. Επίσης υπάρχουν αρκετές αναφορές, όπου επαναλαμβάνεται ότι οι αντιδράσεις στην φαρμακευτική αγωγή εξατομικεύονται και ότι είναι προτιμότερο η κάθε περίπτωση να συζητείται κατ’ ιδίαν με τον ειδικό.



Σελίδες:   << | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >>