ΔιαταραχέςΘεραπείαGuestbooke-mailΣκοπόςΔημοσιεύσειςΒιογραφικόForum


Yποβάλετε μια Νέα Ερώτηση

Σύνολο ερωτημάτων: 397 Σελίδα: 26η Επιλέξτε κατηγορία:   


Φάρμακα


σουλα    21/01/2008 12:56
γεια σας γιατρε βρισκομαι στον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης μου{ειμαι 36 χρ}. βαζανιζομαι τα τελευταια 7 χρονια απο κρισεις πανικου τους τελευταιους 3 μηνες δεν εχω παρει καθολου xanax.{κανω βεβαια ψυχοθεραπεια}{δεν μου εχει τυχει και καμια κριση} θα ηθελα να ρωτησω αν μου συμβει μια κριση και παρω xanax{0.25} τι μπορει να συμβει στο παιδι και ειναι σωστο μετα να νιωθω ενοχες επειδη το πηρα;; ευχαριστω πολυ

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Σούλα ! Υποθέτω πως περιστασιακή χρήση των αγχολυτικών δεν θα επηρεάσει το έμβρυο .



Λία    15/01/2008 19:27
Το 2005 είχα αρχίσει θεραπεία με αντικαταθλιπτικά. Κατά καιρούς πήρα τα Zoloft, Fluoxetine, Efexor και τέλος τα Cipralex. Επειδή τον τελευταίο καιρό ένιωσα πολύ καλύτερα αποφάσισα από μόνη μου να τα σταματήσω (έλεγα στην γιατρό μου να τα σταματήσω αλλά πάντα μου απαντούσε να περιμένων ακόμη δύο μήνες) γιατί από τότε που παίρνω αντικαταθληπτικά αυξήθεικε πάρα πολύ το βάρος μου και αυτό με ενοχλεί πάρα μα πάρα πολύ. Για μια εβδομάδα έπαιρνα μισό Cipralex και την επόμενη εβδομάδα μισό μέρα παρά μέρα. Από την ημέρα που τα σταμάτησα ήμουνα καλά για μία εβδομάδα. Την περασμένη εβδομάδα και μέχρι σήμερα άρχισα να έχω υπνηλία, νεύρα, άσχημη διάθεση, σύγχυση πνευματική αλλά και σωματική καθώς και σοβαρή μορφή ζάλης. Πραγματικά δεν μπορώ να περπατήσω πολλές φορές. Διερωτούμε που οφείλονται όλα αυτά και τι πρέπει να κάνω από τώρα και στο εξής. Τι να κάνω τι ζωή με τόσα προβλήματα, να ξαναρχίσω τα αντικαταθλιπτικά, τι δεν ξέρω. Βοηθείστε με παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Λία ! Νομίζω πως τα φάρμακα δεν μπορούν να αλλάξουν την ποιότητα ζωής του ανθρώπου , η οποία εξαρτάται από τις προσπάθειες και από την γνώση του εαυτού μας . Όταν κάποιος για διαφορετικούς λόγους δεν θέλει να καταβάλλει τις προσπάθειες αυτές ή δεν έχει την υπομονή για να δει τα αποτελέσματα τους καθίσταται η ανάγκη μόνιμης χρήσης της φαρμακευτικής αγωγής .



ΣΟΦΙΑ    15/01/2008 16:08
γεια σας γιατρε κ συγχαρητηρια για το εργο σας.η ερωτηση μου αφορα τα ladose.παιρνω 2 τη μερα εδω κ 19 μερες αλλα δεν εχω δει την παραμικρη διαφορα.πριν απο αυτα επαιρνα τα seroxat για 6 μηνες,τα οποια ομως κ σταματησα επειδη επισης δεν ειχα αλλαγη στη διαθεση μου.με τα ladose πιστευετε οτι θα δω διαφορα?κ αν ναι,απο ποτε?ευχαριστω εκ των προτερων.

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Σοφία ! Μήπως η διάθεση σου οφείλεται στην ποιότητα της καθημερινότητας σου ; Εάν είναι έτσι , πως μπορεί οποιαδήποτε χημική ουσία να την μετατρέψει ;



ελεν    10/01/2008 15:06
σας γραφω για δευτερη φορα.αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ξανα ειναι ποσο καιρο(περιπου φυσικα,το ξαναλεω)κανουν τα αντικαταθλιπτικα να βγουν απο τον οργανισμο αφου τα σταματησει καποιος.σημειωτεον τα επαιρνα για 2 μηνες και μια φορΑ τη βδομαδα.ladose weekly.σας ρωτωκαι επιμενω γιατι εκτος απο το οτι αισθανομαι καλα και θελω να ξερω αν ειναι απο μενα η απο τα καταλοιπα της επηρροιας του φαρμακου,υπαρχει και καποιο θεμα εγκυμοσυνης..στο περιπου δεν υπαρχει καποιος χρονος?πχ 10 μερες η ενασ μηνας η 2 μηνες...

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή ελεν ! Πιστεύω πως στο διάστημα δυο μηνών η άμεση επιρροή των φαρμάκων εκμηδενίζεται



ελεν    08/01/2008 21:07
κυριε κοτανιδη γεια σας.θα ηθελα να σας ρωτησω,πηρα το τελευταιο ladose(weekly ) πριν τρεισιμιση βδομαδες.εχει σταματησει η επηρεια του?η πιο σωστα,ποσο καιρο(περιπου φυσικα)κανουν τα ssri να σταματησουν τη δραση τους μετα τη διακοπη?σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή ελεν ! Η διάρκεια της δράσης των φαρμάκων εξατομικεύεται και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες , π.χ. από τον μεταβολισμού του συγκεκριμένου ανθρώπου .



Γιωργος    13/12/2007 20:19
Γεια σας κ.Κοτανιδη,επασχα απο καταθλιψη(οχι βαρια) κ απο ψυχωσικη συνδρομη.ενα μηνα πριν παρω το risperdal,η καταθλιψη ειχε φυγει κ ενιωθα εντονα(αλλα ωραια εντονα).η ψυχωση εφυγε σε ενα διαστημα ενος μηνος απο τοτε που πρωτοπηρα το φαρμακο,αλλα απο τοτε κ για 10 μηνες(μεχρι σημερα)εχω πληρης επιπεδοση συναισθηματος.αυτο ειναι απο την αρρωστια ή απο το risperdal?θα μεινω για παντα ετσι?(κοψω δε κοψω το φαρμακο)

Α. Κοτανίδης – Αγαπητέ Γιώργο ! Νομίζω ότι ο ψυχίατρος που σε παρακολουθεί είναι περισσότερο αρμόδιος στην διαφώτιση των ερωτημάτων σου



τζενη    04/12/2007 13:57
ευχαριστω για την απάντηση σας, η οποία μου δινει πατημα για καινουργιες ερωτησεις. Φθασαμε στους 4 μηνες που παίρνω entact 20 mg την μερα, αλλα καμμιά φορα πριν ή μετα την περιοδο εχω μια μικρη επανεμφανιση συμπτωματων, τα οποία δεν ειναι πια σωματικα αλλα εκφραζονται κυριως με ανησυχία για τα φαρμακα, απελπισια οτι θα εξαρτωμαι για παντα απο αυτα κτλ. Η λογικη μου λεέι να μην σταματησω την θεραπεία και να εμπιστευτω τον ψυχιατρο μου που λεει ότι εχουμε δρομο ακομα μπροστα. Ποια ειναι η δικη σας γνωμη? Ειναι μια παροδικη κατασταση και θεραπευσιμη? Καμμια φορα φοβαμαι ότι θα εμφανισω ακομα σοβαροτερα συμπτωματα (σχιζοφρενιας, ή αλλης ψυχικης διαταραχής) Ειναι μερος της ασθενειας και αυτες οι σκεψεις?

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Τζένη ! Δεν νομίζω πως οι ψυχολογικές συγκρούσεις μπορούν να αντιμετωπιστούν αιτιολογικά με οποιαδήποτε φαρμακευτική ουσία . Τα φάρμακα , κατά την άποψη μου απλά αμβλύνουν τα συμπτώματα , προσφέροντας την προσωρινή ανακούφιση



Αφροδίτη    16/11/2007 13:23
Πριν λίγες μέρες πήγα για πρώτη φορά σε ψυχίατρο και μίλησα για το πρόβλημα μου. Πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και είμαι 20 χρονών. Μου είπε να παίρνω Zoloft μισό χάπι των 100 κάθε πρωί. Η σκέψη και μόνο να πάρω κάποιο ψυχοφάρμακο με τρομάζει. Σκέφτομαι σοβαρά να μην ξεκινήσω την αγωγή και να μην ξαναπάω στον γιατρό. Τι παρενέργειες έχει αυτό το φάρμακο και πώς τι διαφορές θα υπάρχουν στην διάθεση μου?

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή Αφροδίτη ! Οι παρενέργειες των φαρμάκων αναγράφονται σε εσώκλειστες οδηγίες , όμως μακροπρόθεσμη αντιμετώπιση των ψυχολογικών προβλημάτων επιτυγχάνεται με την αντιμετώπιση των αιτιών που τους προκάλεσαν και προκαλούν .



ελεν    24/10/2007 15:00
κυριε κοτανιδη γεια σας.σεβομαι που τοποθετειστε μη ψυχιατρικα αλλα ανθρωπινα.παρουσιαζω διαφορα προβληματα και ειδικα με τις κοινωνικες επαφες και με διαφορες εμμονες του τυπου οτι ειμαι περιεργη εχω προβλημα ειμαι διαφορετικοι απο τους αλλους και τετοια.εχω μηδεν αυτοεκτιμηση,ολους τους θεωρω ανωτερους,και αισθανομαι σα χαμενη αποπροσανατολισμενη.παρολου που συνειδητοποιω λογικα οτι ειναι χαζες σκεψεις δε μπορω να σταματησω να τις κανω.κατηγορω τον εαυτο μου για διαφορα πραγματα και δεν κοιταω το παρον οπου σιγουρα εχω κανει λαθη, και το μελλον,μονο πισω.παλευω μονη μου πολυ καιρο αλλα ενιωσα οτι σπαω.εδω και 10 μερες παιρνω ladose 20 ημερησιως.ειμαι 25 χρονων και νευριασα που θα παρω φαρμακα.αν τα κοψω τι ειναι το χειροτερο που μπορω να παθω?εχει ξεκινησει η επιδραση του?σας παρακαλω απαντηστε μου κι εσεις για μια δευτερη γνωμη.χιλια ευχαριστω.

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή ελεν ! Πιστεύω πως εάν κόψεις την αγωγή απλά θα επιστρέψεις στο σημείο όπου ήσουνα πριν .



MANIA    24/10/2007 12:46
GIATRE POSO KAIRO MPOREI NA PERNEI KAPOIOS TA SEROXT TON 20? TA PAIRNO EDO KAI 5 MHNES 1 THN HMERA KAI EDO KAI 1 MHNA MERA PARA MERA. OTAN PAO NA TA KOPSO ME PIANEI KATI SAN ILIGKOS.8A H8ELA NA MOY PEITE TO POS « KOBONTAI ».

Α. Κοτανίδης – Αγαπητή MANIA ! Για να «κοπούν» τα φάρμακα είναι απαραίτητο να αντιμετωπιστούν οι αιτίες , οι οποίες οδήγησαν στην εμφάνιση των συμπτωμάτων



Σελίδες:   << στη αρχή | << | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | >>